![](/OsipenkoPD.jpg)
Осипенко Поліна Денисівна
Народилась 8 жовтня 1907
село Новоспасівка (нині Осипенко (Бердянський район), Запорізька область Помер 11 травня 1939 Роки життя 1907—1939 Країна Радянський Союз Служба/рід військ Авіація Звання майор Нагороди Герой Радянського Союзу, 2 ордени Леніна, Орден Трудового Червоного Прапора
Полі́на Дени́сівна Осипе́нко — (у дівоцтві Поліна Денисівна Дудник; *8 жовтня 1907, Новоспасівка, нині село Осипенко (Бердянський район) —†1939) — радянський льотчик; одна з перших жінок, удостоєна звання Герою Радянського Союзу.
Біографія
Народилася 8 жовтня 1907 року в селі Новоспасівка, нині село Осипенко Бердянського району Запорізької області (Україна), в сім'ї селянина. Була дев'ятою дитиною в сім'ї. Українка за національністю. Член ВКП(б) з 1932 року. Закінчила початкову школу, курси птахівників. Працювала завідувачем колгоспної птахоферми.
У 1930 році вирішила навчитися літати. Перша спроба поступити в Качинськую школу льотчиків не увінчалася успіхом, і Поліна Осипенко пішла працювати в їдальню пілотів. Польоти училища відбувалися на декількох майданчиках, куди до 12-ої години на літаку У-2 привозили стартовий сніданок. У цих постійних польотах льотчики-інструктори дозволяли Поліні потримати за управління. Так вона навчилася управляти У-2. Потім, під час візиту до Качи К. Ворошилова, вона попросила його зарахувати її в училище, яке закінчила у 1933 році.
Служила льотчиком, командиром ланки у винищувальній авіації. Літом 1937 року П. Д. Осипенко побила три світові рекорди висотних польотів з вантажем і без навантаження. У 1938 році вона очолила безпосадочний переліт Севастополь — Архангельськ. Її екіпаж встановив також міжнародний жіночий рекорд дальності польоту по замкнутій кривій.
Дружина льотчика-винищувача Осипенка О. С., що воював в Іспанії.
24—25 вересня 1938 року на літаку АНТ-37 «Родина» (командир — В. C. Гризодубова, штурман — М. М. Раскова) зробила безпосадочний переліт Москва — Далекий Схід (Кербі, район Комсомольска-на-Амурі) протяжністю 6450 км. (по прямій — 5910 км.). В ході перельоту був встановлений жіночий світовий авіаційний рекорд дальності польоту.
За виконання цього перельоту і проявлені при цьому мужність і героїзм 2 листопада 1938 року Поліні Денисівні Осипенко присвоєно звання Героя Радянського Союзу.
Після перельоту Москва — Далекий Схід П. Д. Осипенко — інспектор по техніці пілотажу, наставник пілотів-винищувачів. Обиралася делегатом XVIII з'їзду ВКП(б).
Майор Осипенко загинула в авіаційній катастрофі 11 травня 1939 року під час навчально-тренувальних зборів разом з начальником головної льотної інспекції ВПС РСЧА А. К. Сєровим.
Прах Сєрова і Осипенко поміщений в урнах в Кремлівській стіні на Червоній площі в Москві.
Нагороджена 2-ма орденами Леніна, орденом Трудового Червоного Прапора.
Пам'ять
Ім'я Осипенко в 1939 році присвоєне Одеській військовій авіаційній школі, Дніпропетровському обласному аероклубу, Бердянському вчительському інституту (згодом - Бердянський державний педагогічний інститут ім. П.Д. Осипенко, а з 2002 р. -Бердянський державний педагогічний університет). До 1958 її ім'ям називався і сам Бердянськ.
Її ім'ям названі вулиці і площі в Москві, Мінську, Пермі, Краснодарі, Владимирі, Елісті, Самарі, Тюмені за кордоном, а також райцентр і район в Хабаровському краю.
У Вінниці, Маріуполі та інших містах в Україні.
У селі Осипенко встановлений її бюст, в місті Бердянську — пам'ятник, в селі Високе Рибновського району Рязанської області — обеліск.
Вулицю Поліни Осипенко в Коломиї у 1990 році було перейменовано на вулицю Василя Барвінського.
Матеріал взято з Вікіпедії http://uk.wikipedia.org/wiki/Осипенко_Поліна_Денисівна |